Mitől volt annyira népszerű Moholy-Nagy László? Tudod, miket alkotott, és mi volt a róla elnevezett egyetem elődje? Esetleg magad is a MOME-ra készülsz? Akkor irány a PT egyhetes művészképző turnusainak valamelyike! Ha elolvasod a cikket, megtudod, mire számíthatsz a PEOPLE TEAM nyári táboraiban.

Tudod, ki az a Moholy-Nagy (ejtsd: moholi-nagy) László? Vagy legalább hallottál már a róla elnevezett egyetemről? Nos, a Weisz László néven 1895-ben született Moholy-Nagy magyar fotós, festő, ipari formatervező, kísérleti filmes, a Bauhaus tanára volt.


 

Minek köszönhető a népszerűsége?

Az Est egyik 1930-as számában így írtak róla: „Moholy-Nagy László nevét Németországban jobban ismerik, mint nálunk. Tíz éve működik ott, és az egyik vezető tagja a Gropius vezérsége alatt működő dessaui iskolának, amely a Sachlichkeit, a tárgyilagosság rideg követését tűzte ki feladatául. Moholy-Nagy László festő, de a szónak abban az értelmében, hogy művészetét nem korlátozza a természet ábrázolására, hanem teljesen szabadon, a különböző mértani, ornamentális vagy ábrázolási elemek felhasználásával szerkeszti kompozícióit. Egy ilyen intarziás jellegű, geometrikus alkotása a berlini modern képtár tulajdona.” Egy angliai kiállításra drótból, üvegből és fémlemezekből készült műveket szállított. A vámosok bombának hitték a szobrokat, majd miután megvizsgálták, és világossá vált, hogy nem robbannak fel, továbbengedték azokat. A tárlatnak híre ment az újságokban, igen sikeresnek bizonyult. Moholy-Nagy 1937-ben Amerikába költözött, akkor indult el a New Bauhaus elnevezésű iskola Chicagóban. Nem sokkal később már saját intézetét vezette, amelyet haláláig igazgatott.

A polihisztor nyomában

Tudtad, hogy a sokoldalú művész elsősorban festőként tartotta magát számon, a 2005-ben Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre átnevezett intézet első inkarnációja pedig az 1880-ban alapított Országos Magyar Királyi Iparművészeti Tanoda volt? A MOME hallgatói iparművészetet, építészetet és vizuális művészeteket tanulhatnak. Ha még nem érettségiztél, és szívesen készülnél a szünidő alatt a jövőbeli felvételire, érdemes a fakultációs tárgyakon túl beiratkoznod egy tematikus nyári táborba. Előfordulhat, hogy itt egy hét alatt annyi tudást szívsz magadba, mint a tanórákon egy év alatt. A PEOPLE TEAM Alapítvány 1991 óta táboroztat. Idén a KREATÍVOK + MŰVÉSZEK szekcióban várja azokat, akik tovább szeretnék vinni Moholy-Nagy művészetét: fotó, élő irodalom és kreatív írás, továbbá képzőművészet témára jelentkezhetnek a 7–17 éves gyerekek. Utóbbira jellemző a változatos anyag- és eszközhasználat: bármit alkothatsz, csak a fantáziád szabhat határt. Egy turnus 7 nap, 6 éjszakából áll. A délelőttök folyamán minden elképzelhető: rajzolni, festeni, szobrászkodni, nyomdázni, agyagozni, fonni, batikolni fogsz, elkészült alkotásaidat pedig kiállítják a tábor végén. Délutánonként lazíthatsz, de folytathatod is elkezdett munkáidat, mivel a PEOPLE TEAM-nél bármit szabad, semmit sem fognak rád erőltetni. A PT-s tárlaton pedig készíts fotókat, és dicsekedj el otthon, milyen klassz tevékenységekben volt részed.